پیشرفت و آبادانی یک تمدن را فدای تعصبات بی جا نکنید

تاریخ:پنجشنبه 19 تیر 1393-02:37 ق.ظ

منطقه شمال خوزستان یکی از قدیمی ترین مناطق تمدنی دنیا است ، تپه های چغامیش دزفول با بیش از 8000 سال گنجینه ی دوران های مختلف و باستان شناسان آن را شهری از سپیده دم تاریخ نامیده اند، معبد چغازنبیل شوش نماد دانش مردمان این منطقه در بیش از 3000 سال پیش ، کاخ آپادانا نماد عظمت ایرانیان، آبشارهای شوشتر نماد مهندسی و فن ایرانی ، پل قدیم دزفول نماد اقتدار ایرانیان ، کول فره ایذه نماد اصالت مردمان منطقه ، مجموعه آتشکده سرمسجد مسجد سلیمان نشانه قدمت منطقه و پیشینه درخشان مردم ، سد کرخه اندیمشک نماد آبادانی ، سد گتوند و ... همه و همه نشان توانمندی و پتانسیل های بالای فرهنگی منطقه است اما سال هاست که این منطقه نادیده گرفته شده و با داشتن پتانسیل های زیاد و مردمان سخت کوش و با استعداد در محرومیت به سر می برد .

استان خوزستان شمالی

حال برای جبران کمبودها و ساماندهی منطقه و رساندن آن به جایگاه واقعی خود،ایده ی بسیار هوشمندانه خوزستان شمالی مطرح شده ، بسیاری از برادران بدون تفکر و متاسفانه با تعصباتی که هیچ منشا و توجیهی ندارد ، به دنبال بهانه تراشی ها و حرف های تند بدون تعمق هستند که به جز دامن زدن به اختلافاتی بی پایه ، هیچ سودی برای هیچ کس ندارد و فقط باعث عقب ماندگی بیشتر منطقه می شود.
جالب اینجاست دوستانی با کمال خودخواهی شهر و دیار خود را رها کرده و در شهرهای بهتر که شغل و موقعیت مناسبی دارند ساکن شده و از دور آتش بیار معرکه شده اند و با کمال بی فکری سعی دارند بر اختلافات دامن بزنند اما به این سئوال پاسخ نمی دهند که برای شهر خود چه کرده اند ؟ آیا اگر شهر و زادگاهشان امکانات مناسب داشت ، آن را رها کرده و به جای دیگر می رفتند؟
حال که رفته اند هیچ حقی برای تعیین سرنوشت مایی که مانده ایم و با همه ی کمبودها و مشکلات دست و پنجه نرم کرده ، ندارند که با نظرات بدون پشتوانه و کورکورانه خود ، علاقمندان و دلسوزان  را دلسرد نمایند.
نباید بگذاریم تفاوت های نژادی و فرهنگی منطقه عاملی برای عقب ماندگی آن باشد، بلکه با کنارهم گذاشتن تفاوت بایستی مکمل هم باشیم.
منطقه شمال خوزستان یکی از غنی ترین مناطق کشور از جهات مختلف است اما متاسفانه بسیار ناشناخته و بکر مانده و در حدی که شایسته پیشینه ، استعدادها، پتانسیل ها ، مقاومت های مردمان خوب این دیار است به دلیل در حاشیه بودن رشد نیافته است.
استان شدن این منطقه نه به معنی جدایی آن و دامن زدن به اختلافات و نشان دادن زورآزمایی های قومی و قبیله ایست، بلکه فرصت مدیریت بهتر و کارآمدتر این دیار را فراهم می کند.
پر واضح است درگیر کردن مسئله ای به این مهمی با تعصبات بی جا خیانت و ظلمی جبران ناپذیر است که امید است با همدلی همه ی مردم منطقه این مهم واقع شود.
ستاد استان شدن خوزستان شمالی در نظر دارد با معرفی همه ی پتانسیل های منطقه و نه دامن زدن به مسائل بی پایه و اساس زمینه اتحاد همه اقوام منطقه را فراهم آورده تا این منطقه به جایگاه خود برسد تا شایسته مردمان با فرهنگ و اصیل این دیار باشد.
از همین جا از تمامی مردم شهرستان های دزفول، شوشتر، شوش، ایذه، مسجد سلیمان، گتوند، اندیمشک، لالی دعوت می نماییم که پیشنهادات سازنده خود در این خصوص را با نگاهی واقع بینانه و دلسوزانه و همدلانه در نظرات مطرح نمایند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
juk
پنجشنبه 19 تیر 1393 03:16 ق.ظ
ای کاش اسمی از سددز که افتخار کشورمون هست هم میاوردین
سددز درزمان ساختش بلندترین سد خاورمیانه بوده


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic